معرفی معادن

شرکت احجار معدن با بیش از 20 سال سابقه اکتشاف و استخراج معدن در ایران

دارای چندین سایت فعال در سراسر کشورمان می باشد.

معدن بوکسیت

معدن بوکسیت سرخ چشمه در استان خراسان شمالی و حد فاصل شهرستان های جاجرم و اسفراین واقع گردیده است. این معدن در سال های 1389 تا 1390 کشف شده و از سال 1391 تاکنون، بهره برداری و فروش سنگ بوکسیت از آن صورت می گیرد.

ماده معدنی بوکسیت (bauxite) در این معدن به لحاظ زمین شناسی در حد فاصل سازند های الیکا و شمشک واقع گردیده است و به صورت لنزی – لایه ای در طول 5 کیلومتر گسترش دارد و به لحاظ تنوع کیفیت در رنج وسیعی قرار گرفته و محصولات آن کاربرد های متنوعی در صنعت آلومینا، فولاد سازی، تهیه جرم و آجر سوز، سیمان نسوز(refractory cement)، سیمان پرتلند(portland cement) و… دارد.

نوع بوکسیت این معدن به لحاظ کانی شناسی از نوع دیاسپور (diaspore) می باشد و در زون بوکسیت لایه های کائولینی(kaolinite)، بوکسیت سخت (hard bauxite)، بوکسیت شیلی (soft bauxite) و مجددا کائولن مشاهده می گردد.

زون بوکسیت سخت دارای آلومینای (Al2O3) بالا و سیلیس پایین و مناسب صنایع آلومینا و سیمان نسوز می باشد.

زون بوکسیت شیلی که دارای آلومینای پایین و سیلیس بالاتری می باشد مناسب صنایع سیمان پرتلند است.

بوکسیت6
بوکسیت7
بوکسیت2
بوکسیت3

معدن منیزیت

معدن منیزیت شادمان در استان سمنان و در نزدیکی روستای شادمان و شمال غرب دهستان فرومد از شهرستان میامی واقع گردیده است.

این معدن در سال های 1377 تا 1378 کشف و از سال 1378 به بهره برداری رسیده است و اکنون وارد سومین دوره بهره برداری خود شده است.

منیزیت (magnesite) با فرمول شیمیایی MgCO3 جزء ذخایر هیدروترمال یا گرمابی می باشد و از لحاظ زمین شناسی در این معدن نیز ماده معدنی منیزیت به صورت هیدروترمال، در امتداد یک گسل و در داخل افیولیت های زون عباس آباد مشهد واقع گردیده است.

در واقع یک رگه اصلی منیزیت به صورت صدفی و با ضخامت نسبتا بالا در امتداد یک گسل و رگه های کم ضخامت تر و عمدتا گل کلمی به موازات رگه اصلی مشاهده می گردد.

منیزیت2
معدن-منیزیت
منیزیت
معدن-منیزیت-

معادن مرمر

شرکت احجار معدن دارای سه معدن مرمر به نام های تکمران، سردارآباد و سردارآباد شرقی می باشد که در استان خراسان شمالی، بخش تکمران شهرستان شیروان واقع گردیده اند.

این معادن در سال های 1393 تا 1397 اکتشاف و به بهره برداری رسیده اند که سنگ مرمر در رنگ های مختلف و عمدتا عسلی و پرتغالی در این معادن قابل استخراج است.

سنگ مرمر معمولا به صورت های دگرگونی، رسوبی و هیدروترمال (Hydrothermal) تشکیل می گردد که معادن خراسان شمالی عمدتا از نوع هیدروترمال هستند. این ذخایر در امتداد گسل ها تشکیل گردیده اند و سنگ دربرگیرنده معمولا مرمریت، مرمر و شیل می باشد.

محصول سنگ مرمر این شرکت به صورت کوپ، گلدانی، لاشه و سنگ های بریده شده قابل عرضه است.

مرمر سردار2
مرمر سردار4
مرمر سردار
مرمر سردار3

معدن مرمریت گرمه

معدن مرمریت در شمال شهرستان گرمه واقع شده است. فعالیت اکتشاف این معدن در سال 1397 پایان یافته و اکنون آماده بهره برداری می باشد.

در معدن مرمریت گرمه سنگ مرمریت گل پنبه ای قابل استخراج می باشد.

معدن گچ دشت

این معدن در حد فاصل استان خراسان شمالی و استان گلستان و در شرق روستای دشت واقع شده است که داراری ذخیره نسبتا زیادی است.

محصول معدن گچ دشت جهت مصرف صنایع سیمان و گچ و خاک قابل استفاده است.